Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Notariato sąvoka, struktūra, uždaviniai ir vieta kitų teisėsaugos institucijų sistemoje

Notariato sąvoka, struktūra, uždaviniai ir vieta kitų teisėsaugos institucijų sistemoje

  
 
 
12345678910111213
Aprašymas

Įžanga. Notariato sąvoka, rūšys ir vieta kitų teisėsaugos institucijų sistemoje. Notariato struktūra ir uždaviniai. Išvados.

Ištrauka

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 23 str., I dalyje įtvirtintas nuosavybės neliečiamumo principas, kurio tinkamas įgyvendinimas turi garantuoti ne tik efektyvų rinkos santykių ekonomikoje funkcionavimą, bet ir demokratinės valstybės valdymo formos realumą. Notariato institucijos atsiradimą ir sąlygojo būtinybė apsaugoti nuosavybę, taip pat poreikis sudaryti savininkui tinkamas sąlygas ja disponuoti. Nors Europa šiandien žino pakankamai daug nuosavybės neliečiamumą garantuojančių priemonių, tačiau notariato institucija pirmauja šioje srityje.
Ypač svarbų vaidmenį visuomeniniame gyvenime notariato institucija vaidina kontinentinės teisės tradicijos šalyse. Notaras čia yra tarsi "šeimos advokatas", įgaliotasis agentas, sudarant įvairius sandorius, archyvų, dokumentų saugotojas, teisinę reikšmę turinčių faktų tvirtintojas.
Šiandieninės teisinės valstybės sąlygomis notarui priklauso svarbus vaidmuo, užtikrinant civilinių teisinių santykių subjektų teisinį saugumą, garantuojant teisėtą civilinę apyvartą bei galimų civilinių ginčų prevenciją.
Notariatas- tai visuma notarų, kuriems pagal LR Notariato įstatymą suteikiama teisė juridiškai įtvirtinti neginčijamas fizinių ir juridinių asmenų subjektines teises ir juridinius faktus, užtikrinti šių asmenų ir valstybės teisėtų interesų apsaugą.
Priklausomai nuo notariato organų santykio su valstybe bei notariškai patvirtinto dokumento teisinės galios, yra skiriamos trys pagrindinės notariato rūšys:
1. anglosaksų notariato sistema; šios teisinės sistemos šalyse notariatas iš esmės yra sutvarkytas kitaip ir vykdo kitokias funkcijas nei kontinentinės teisinės sistemos šalyse. Šį skirtumą pirmiausia sąlygoja pačios teisinės sistemos ypatumai, kadangi anglosaksų teisės sistema nepripažįsta "oficialaus dokumento" įrodinėjimo priemone, nes čia pagrindinis įrodymas yra liudytojo parodymai, todėl notariatui šiose valstybėse suteikiamas itin svarbus vaidmuo, o notaro pareigas paprastai gali atlikti nebūtinai teisininkai, bet žmonės, turintys visuomenės pasitikėjimą. Vietos savivaldos, o ne teisėsaugos organai jiems už tam tikrą mokestį laikinai suteikia teisę naudotis antspaudu, tvirtinant nesudėtingų veiksmų atlikimą (paprastai- tvirtinti liudytojų parodymus).
2. valstybinio notariato sistema; šioje sistemoje notaras yra eilinis valstybės tarnautojas. Jis gauna nustatytą valstybės algą, visos už notarinių veiksmų atlikimą gautos pajamos pervedamos į valstybės biudžetą. Savo funkcijas notarai atlieka valstybinėse notarų kontorose, priklausančiose valstybės nuosavybei. Valstybinėse notarų kontorose dirbančių žmonių etatų sąrašą nustato taip pat valstybė. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės referatas
KategorijaTeisė
TipasReferatai
Apimtis12 puslapių 
Dydis21.78 KB
Švietimo institucijaUtenos kolegija
Failo pavadinimasMicrosoft Word Notariato savoka struktura uzdaviniai ir vieta kitu teisesaugos instituciju sistemoje [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais