Išplėstinė paieška
 
 
Pradžia>Teisė>Teisės principo turinys

Teisės principo turinys

  
 
 
1234567891011121314151617
Aprašymas

Įžanga. Teisės principų sampratos aiškinimas. Teisės principų turinio atskleidimo šaltiniai. Teisės principų rūšys. Bendrieji principai. Tarpšakiniai principai. Šakiniai principai. Teisės institutų principai. Teisės principų funkcijos, taikymas. Teisės principų taikymo taisyklės ir jų turinio interpretavimo ypatumai.

Ištrauka

Teisės principų sampratos, jų turinio klausimai iškyla ne vien teisės teorijos specialistų ginčuose, bet ir glaudžiai siejasi su dauguma kasdieninės teisinės praktikos problemų, tiek užsienyje, tiek ir Lietuvoje. Teisės principai yra kildinami iš pozityviosios teisės, su teise juos pradėta tapatinti jau labai seniai. Tačiau net iki šių dienų nėra nustatytos aiškios vieningos teisės principo reikšmės įvertinimo taisyklės. Kokią vietą teisės sistemoje užima teisės principai; kaip jie veikia faktinę socialinę tikrovę; kokiais tarpusavio ryšiais praturtina teisės normų, principų sistemą; ar teismai turi teisę plėsti principų (normų) aiškinimą, kokios tokio interpretavimo ribos, ir daugelis kitų klausimų – tai daugelių autorių nesibaigiančios nūdienos diskusijos.
Mano darbo tikslas – atskleisti teisės principų turinį. Remiantis bendraisiais moksliniais pažinimo metodais, teorine ir lyginamąja analize stengtasi išnagrinėti svarbiausius šios temos klausimus. Tam iškėliau tokius šio darbo uždavinius: išsiaiškinti teisės principų sampratos egzistuojančias pagrindines koncepcijas, apžvelgti principų rūšis, išnagrinėti jų turinio atskleidimo šaltinius, funkcijas ir taikymo sferas, taip pat susipažinti su tam tikromis taisyklėmis, esant teisės principų ar normų kolizijos atvejais.
Siekiant kuo tiksliau atskleisti savo darbo temą, rėmiausi tiek lietuvių, tiek užsienio autorių literatūra. Šiuose teoriniuose darbuose buvo įvairiai išdėstyti argumentai dėl teisės principų sampratos (ypač Dworkino ir Harto diskusijoje), taip pat jų funkcijų, taikymo, turinio atskleidimo šaltinių, vietos teisės sistemoje, teisėjų diskrecijos ir kiti aspektai. Šias skirtingas nuomones palyginus, buvo lengviau suformuluoti ir įvertinti įvairias teisės principų, jų turinio koncepcijas.

Kalbant apie teisės principų turinį, iš pradžių reikėtų išsiaiškinti ir suvokti, ką reiškia pati teisės principo sąvoka, kokiais apsektais ji gali būti suvokiama, kokia jos esmė, kam principas reikalingas, iš kur kyla ir kaip jis vertinamas teisės sistemos dalyvių.
Žodis "principas" (lot. – principium) buvo vartojamas jau nuo senų laikų, ir aiškinamas, kad tai yra tam tikro reiškinio pagrindas, pradžia arba tam tikras pirminis šaltinis, kuriuo remiasi visuomenė. Remiantis bendruoju apibrėžimu teigiama, kad teisės principai aiškintini kaip teisės ir visos teisinės sistemos pamatinės nuostatos, kuriomis turėtų būti grindžiami kiti teisiniai reiškiniai. Kitaip sakant tai yra pama¬tinės itin bendro pobūdžio nuostatos, pagrindinės teisinės idėjos, kreipiantieji pradai, kuriuose įkūnyti tipiškiausi teisės bruožai, teisės esmė, kurie daro įtakos kitiems teisės siste¬mos elementams ir visai teisinei sistemai . Tačiau tai ne vienintelis teisės principų sampratos aiškinimas, egzistuoja žymiai daugiau aspektų, kuriais suvokiama principo esmė. Apie tris pagrindinius panagrinėsiu plačiau.
Teisės principai gali būti suvokiami kaip teisinių idėjų samprata. Daugelyje šaltinių teigiama, kad teisės principai - tai pradai, kurie lemia teisės turinio, teisinio reguliavimo pobūdį, tačiau šie pradai priklauso tik teisinių idėjų sferai ir nėra normatyviosios tikrovės dalis . Teisės principai priskiriami teisinei sistemai, tačiau nėra pripažįstami teisės sistemos dalimi, jie ne visada yra formuluojami ir įtvirtinami norminiuose teisės aktuose. Nors iš vienos pusės teisės normos yra tam tikros teisės idėjos, tačiau jų išraiška teisės akto tekste yra žymiai konkretesnė, teisės ir pareigos yra labiau apibrėžiamos. Dėl šios priežasties negalima tų dviejų reikšmių tapatinti, jos priklauso skirtingoms teisinės tikrovės sritims. ...

Rašto darbo duomenys
DalykasTeisės kursinis darbas
KategorijaTeisė
TipasKursiniai darbai
Apimtis15 puslapių 
Dydis31.75 KB
Švietimo institucijaVilniaus Universitetas
FakultetasTeisės fakultetas
Failo pavadinimasMicrosoft Word Teises principo turinys [speros.lt].doc
 

Panašūs darbai

Pasidalink su draugais